ISTNIENIE a Inkarnacja

Leon Zawadzki
to właśnie chciałem powiedzieć
ISTNIENIE a inkarnacja
otrzymaliśmy pytanie:
czy mistrz Jogi lub Zen, który czyni Mahaasanę i w ten sposób odchodzi z tego świata, popełnia samobójstwo? [Mahaasana: opuszczenie bezpowrotne ciała psychofizycznego podczas rytualnego ćwiczenia Jedności Życia i Śmierci; rytuał ten zwany jest również Mahasamadhi, a nazwa ta oznacza także grobowiec lub miejsce pochówku mistrza Jogi). Nie chodzi o nazwę…  Z poważaniem. [Imię i Nazwisko znane redakcji Logonii].

                                                                 

Przebudzony istnieje poza doświadczaniem Życia i Śmierci. Instrument inkarnacji zwany ciałem psychofizycznym jest ważny, wymaga ochrony i dbałości, aż do chwili, gdy spełnił(o) swoje zadanie, bądź do momentu, gdy już nie jest zdolne służyć wiodącej potrzebie inkarnowanego funkcjonowania. Zaniechanie korzystania z ciała, w przypadku Przebudzonego, nie jest samobójstwem (KTO umiera?). Zaniechanie takie może nastąpić z dwóch powodów: 1. Przebudzony opuszcza ciało po wypełnieniu przezeń służby dla Najwyższej Świątyni (mój Mistrz powiedział: od chwili Przebudzenia życie i śmierć są już tylko służbą w Świątyni Ducha); 2. Przebudzony programuje nowe wcielenie i otwiera tę możliwość dla pełnienia służby w nowych okolicznościach zjawiskowych.
Wskazane też byłoby rozróżniać Przebudzonego oraz Wyzwolonego. Mahasamadhi na własne życzenie cechuje Przebudzonego np. Swami Vivekananda odszedł w tym Stanie. Obserwuje się, ze Wyzwolony przestaje zajmować się funkcjonalnością ciała i opuszcza ten pojazd w momencie naturalnym, najczęściej w cierpieniu śmiertelnej agonii. Przykładem Ramana Maharshi, przyczyną śmierci był, w podeszłym wieku, rak.
Ciekawa jest uwaga Nisargadatty Maharaja: śmierć na własne życzenie bywa czasami jedynym godnym wyjściem z sytuacji zwanej życiem.
W teologicznej doktrynie Kościoła rzymskokatolickiego samobójstwo jest poważnym naruszeniem Boskiej Woli Istnienia. Wzorem jest żywot i męczeńska śmierć Zbawiciela a następnie Zmartwychwstanie. Tym samym Życie jako takie winno trwać do ostatka, bowiem człowiek nie zna dnia ani godziny, gdy dzięki Łasce dostąpi Zbawienia. Przykładem nowożytnym jest Misterium śmierci Jana Pawła II oraz Jego słowa: Dokonało się!
 

www.logonia.org
foto: Grazyna Sosenko
         Tadeusz Frencel