Polecamy: Tomaś Sedlaćek "EKONOMIA DOBRA I ZŁA. W poszukiwaniu istoty ekonomii od Gilgamesza do Wall Street", wstęp Vaclav Havel, wyd. Studio Emka, Warszawa 2012. Dałbym jej jeszcze jeden tytuł, prywatnie: "Od ekonomii boskiej do ludzkiej i z powrotem".
Większość naszych partii prezentuje bardzo zawężone, materialistyczne podejście i w programach politycznych na pierwszym miejscu stawia gospodarkę oraz finanse, a gdzieś na szarym końcu lokuje kulturę, traktowaną jak piąte koło u wozu lub ekstrawagancję garstki świrów. Większość tych partii, zarówno prawicowych, jak i lewicowych, świadomie lub nieświadomie przyjmuje i upowszechnia marksistowską tezę o ekonomicznej bazie i duchowej nadbudowie. [Vaclav Havel – z przedmowy do książki „Ekonomia dobra i zła”]
Wikipedia:
Tomáš Sedláèek (ur. 23 stycznia 1977 w Rudnicach nad Łabą) – czeski ekonomista, pisarz i wykładowca akademicki na Uniwersytecie Karola w Pradze.
Były doradca ekonomiczny Prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Havla, członek Narodowej Rady Ekonomicznej Czech przy Premierze Czech i główny ekonomista w czołowym czeskim banku Èeskoslovenská obchodní banka. W 2006 roku został uznany przez Yale Economic Review za "jeden z pięciu najgorętszych młodych umysłów ekonomii", następnie otrzymał stypendium w ramach Yale University World Fellowship. W 2009 roku wydał książkę "Sarmacka 28", która stała się najchętniej czytanym tytułem w Czechach, pokonując m.in. Paulo Coelho i Dana Browna i sprzedając się w ponad 50.000 egzemplarzy. W 2011 roku książka została wydana w Wielkiej Brytanii przez Oxford University Press, a wkrótce ma również ukazać się po polsku, chińsku i niemiecku.
Tomáš Sedláèek jest absolwentem Uniwersytetu Karola w Pradze, gdzie obronił pracę magisterską z etyki ekonomii na Wydziale Nauk Społecznych. Posiada również tytuł tzw. "małego doktora", tj. doktora filozofii za pracę dotyczącą teorii ekonomii. W 2009 roku jego praca doktorska, która później została wydana w postaci książki "Ekonomia dobra i zła" została odrzucona ze względu na, zdaniem władz wydziału, zbytnie jej poświęcenie filozofii moralności.
oprac.Leon Zawadzki
www.logonia.org