Leon Zawadzki
HEKATE – BOGINI CIEMNOŚCI
[fragment książki ARIADNA – Misterium]
Temat: zaćmienie Słońca 19 marca 2007 godz. 03:32 czasu krakowskiego
Domy I i XXVIII nazywano domami ciemnego Księżyca, Domami Hekate – tej, która poraża z daleka.
W astrologii praktycznej znajdujemy opinie, nawet przekonanie, że Księżyc w Domu I i XXVIII zapowiada niestałość, która przez całe życie towarzyszy WłH, uczucia, których on sam nie rozumie, nieustający brak zaspokojenia w miłości i ukojenia. Działanie Domów księżycowych Hekate zawsze można porównać do zdradliwego ukąszenia żmii.
Mieszkam w górach, gdzie jest dużo żmij i obserwując ich zachowanie nie stwierdziłem, aby uderzały znienacka i zdradziecko. W każdym przypadku, gdy żmija ukąsiła człowieka, przyczyną była, owszem, nagła i błyskawiczna reakcja spłoszonego zwierzęcia, najczęściej wtedy, jeśli człowiek na nią nadepnął lub widłami uniósł kopę siana, w którym żmija akurat się znajdowała. Jedną z ofiar żmii był nasz kot, który buszując w trawach, przegrał, niestety, swoją ostateczną walkę. Widziałem, jak żmija spokojnie wyciągnęła swoje długie cielsko u stóp siedzącej w medytacyjnym skupieniu Marii i tak obie trwały w słońcu upalnego przedpołudnia. Żmija ta zareagowała na mój cień, ale nie rzuciła się do ataku ani na mnie, ani na Marię, lecz wpełzła spokojnie pod drewniany podest, na którym siedziała medytująca jogini.
Rada, wynikająca z tych obserwacji, jest prosta – należy zachować ostrożność, chociaż zapewne ważniejsza od ostrożności jest przezorność. Jeśli pozostałe sygnifikacje w horoskopie pozwalają na takową, to urodzenie lunarne w DK.I i XXIIII nie musi być nadto dokuczliwe.
Należy tez przyznać, że urodzeni z Księżycem w DK. I lub XXVIII, mają w sobie coś magicznego, najczęściej przejawia się to jako bezwiedne stwarzanie stanów podobnych do halucynacji, a te z kolei prowadzą do sytuacji zwodniczych. Przy czym, WłH sam jest przekonany, że przytrafiło mu się to, czego od dawna oczekiwał lub czego się spodziewał. Może dlatego astrologowie starej daty uważają, iż posadowienie w DK.I lub ostatnim oznacza nieuchronność, z jaką WłH wpada w sytuacje dziwne, niezwykłe, tajemnicze, a są one podobne do miraży. Analizując taki horoskop, astrolog powinien przede wszystkim zorientować się, co właścicielowi horoskopu „się wydaje”, a co jest w jego życiu realne i możliwe.
Należy wziąć pod uwagę, że powyższe uwagi dotyczą posadowienia Księżyca orb 8°30’ od ścisłej koniunkcji Księżyca ze Słońcem. Gwoli dokładności dodajmy, że niektórzy astrologowie, na przykład Ambelain, uważają, że dotyczy to orb 22°30’ od Słońca i utrzymują, że posadowienia Księżyca w horoskopie radix oznaczają:
– Księżyc 22°30’ od Słońca – zmienne powodzenie życiowe; na przemian dobro i zło; niezdecydowany charakter; w trudnych warunkach poczucie zagubienia; kłopoty ze wzrokiem; drobiazgowość i bezwstyd; zamiłowanie do przemieszczania się, podróżowania;
– Księżyc 18°45’ od Słońca – sukces na podrzędnym stanowisku; nieuczciwość podwładnych; zły stan zdrowia; jeśli Księżyc przybywa, oznacza to powiększenie majątku; jeśli ubywa – zgubny wpływ kobiet oraz nieprzyjemności, które prokurują matka lub żona; zagrożenie od wody, płynów;
Księżyc 16°52’ od Słońca – tendencja do oszustwa i konfabulacji; brak taktu w postępowaniu ze strony WłH lub tez w stosunku do niego, co prowadzi do poważnych nieprzyjemności; naruszanie obietnic, umów i zrywanie związków; nieszczęśliwy związek małżeński; niesnaski w związkach; zmienne powodzenie życiowe, naprzemiennie dobre i złe sytuacje życiowe; oszustwo ze strony kobiet i/lub podwładnych; zaleca się unikanie tłumu, festynów, manifestacji;
– Księżyc 15° od Słońca – dobry charakter, serdeczność; jeśli Księżyc przyrasta – wzajemne porozumienie w relacjach z kobietami, szczęśliwy traf w życiu; jeżeli ubywa – druga połowa życia będzie mniej pomyślna niż pierwsza; powodzenie w grach; szacunek ze strony otoczenia; przynajmniej raz w życiu WłH stanie się popularny, odniesie spektakularny sukces;
– Księżyc 11° od Słońca – zmienne powodzenie; nietrwałe pozycje życiowe; naprzemienne zyski i straty; neuroza, gorączkowość; realizowanie projektów życiowych napotyka na przeszkody; liczne niesnaski oraz niepomyślne sytuacje; nieprzyjemności ze strony osób zazdrosnych i zawistnych; WłH staje się znany, niekoniecznie w dobrym znaczeniu tego słowa;
– Księżyc 8° od Słońca – w życiu WłH nastąpi jakieś nieszczęście; zmniejsza się powodzenie, zapowiadane przez pozostałe konfiguracje horoskopu; wzrasta zagrożenie zapowiadane przez omeny i ekwiwalencje magiczne; wzrasta złośliwość malefików w horoskopie; spory i niesnaski w małżeństwie; poważne przeszkody przy realizowaniu planów życiowych; nieszczęście w małżeństwie, rozwód lub wdowieństwo; słabe zdrowie; osłabienie wzroku; zagrożenie utonięciem lub wychłodzeniem; niepewna sytuacja życiowe; jeśli Księżyc przyrasta, to powyższe negatywy są mniej dokuczliwe; jeśli Księżyc posadowiony jest w słonecznym Domu kardynalnym, to powyższe negatywy są bardziej wyraziste;
– Księżyc 1° od Słońca (cazimi) – słowa, gesty, zachowania, które prowadzą do sytuacji spornych; protekcja ze strony osób możnych, wpływowych; opóźnienia w realizacji zamierzeń; przeszkody na drodze do powodzenia, w końcu przezwyciężone; jeśli Księżyc przybywa – możliwość pięknego i szczęśliwego związku; nadzieja na bogactwo ma szansę na spełnienie; przedwczesny związek; w horoskopie kobiety – zapowiedź urodzenia dziecka pozamałżeńskiego; w horoskopie kobiety zamężnej – urodzenie dziecka poza związkiem;
– Księżyc 0° od Słońca (w sercu) – tajemnice i sekrety, zgodnie z Domem słonecznym, w którym posadowiony jest Nów; skrytość, mroczność, dziwactwa charakteru; pamiętliwość i okrucieństwo, aczkolwiek kontrolowane i dławione; wyczekiwanie na sposobność do zemsty; niebezpieczeństwo ze strony kobiety, która czuje do WłH nienawiść; wrogość ze strony płci przeciwnej; w horoskopie kobiety zapowiada uwiedzenie i porzucenie; pułapki życiowe i kalumnie; niespełnione nadzieje; w starszym wieku późny sukces życiowy; przy maleficznych aspektach Świateł – utracona szansa życiowa, zmarnowane zdolności, brak rozsądku i/lub amoralność; w Domu kardynalnym – zagrożenie trucizną i/lub działaniami magicznymi, hipnozą, czarami.
Koniunkcja Księżyca ze Słońcem jest więc postrzegana przez astrologów jako zjawisko, którego fazy podzielone zostały na rzeczywiste złączenie dysków Świateł zwane w sercu Słońca, fazę cazimi (orb 1°) oraz spalenia, która to pozycja znacząco zmienia również naturę planet znajdujących się blisko koniunkcji ze Słońcem.
Tradycja łączy fazę spalenia z 8° orb Księżyca od Słońca, co zgodne jest z granicami domów Hekate. Koniunkcji Księżyca ze Słońcem w traktatach astrologicznych poświęca się wiele uwagi i miejsca, zaś interpretacje są mniej więcej zgodne. Ciekawe są uwagi czeskich astrologów, wywodzących się ze szkół o wielowiekowych tradycjach (por. internet www.astrolab.cz) .
Z różnych opinii przytoczymy zdanie Simura, który w pracy La Combustion twierdzi, że koniunkcja Świateł nie sprzyja długowieczności; jest też niebezpieczna dla WłH, ponieważ obserwuje się ją w horoskopach gwałtownej śmierci, morderstw, zabójstw; nie sprzyja ujawnieniu zdolności i talentów WłH i uniemożliwia mu uzyskanie znaczenia i sławy.
W horoskopie Maurycego Ravela urodzonego 7 marca 1875 r. o godz. 22.00 w Sibur (Pireneje) Księżyc jest w Domu Hekate. Kompozytor cierpiał z powodu guza w mózgu i w ostatnich latach swojego życia nie mógł komponować. Zmarł podczas operacji, która miała uleczyć jego depresję, gdy Księżyc dyrekcją symboliczną znalazł się w koniunkcji z Plutonem.
Zwrócono uwagę również na okadrowanie sygnifikatora przez Światła, czyli posadowienie jakiegokolwiek innego sygnifikatora pomiędzy Księżycem i Słońcem podczas ich koniunkcji, jeśli orb nie przekracza 8°. Tym sygnifikatorem może być planeta, węzeł księżycowy lub nawet punkt arabski, szczególnie Pars Fortuna. Taki sygnifikator zazwyczaj zmienia fatalistyczny wpływ koniunkcji; przykładem może być horoskop królowej Wiktorii, w którym Pars Fortuna znajduje się pomiędzy Światłami.
Okadrowanie dotyczy nie tylko zjawiska Nowiu, lecz bierze się je pod uwagę przy innych konfiguracjach planetarnych, szczególnie w przypadku, gdy w takim układzie znajduje się Księżyc, (Ptolemeusz 18 aforyzm Cent.).
Przy interpretacji należy uwzględniać różnicę pomiędzy DK.I a XXVIII. Ubywający Księżyc w DK. XXVIII zaostrza fatalistyczny wpływ Nowiu i przez wielu astrologów traktowany jest jako bardziej niesprzyjający niż w DK.I.
Z moich obserwacji wynika, że posadowienie Księżyca w DK.I wymusza u WłH rozpoczynanie ważnych spraw życiowych wciąż od nowa, natomiast w DK. XXVIII poważnie utrudnia ukończenie ważnych spraw, zaciemniając, rozmywając kontury. Ale najważniejsze jest to, że niewidoczny Księżyc ogranicza rozsądek WłH lub nawet czyni go niezdolnym do pojmowania realnych warunków ziemskiej egzystencji, według których realizują się na Ziemi zamierzenia właściciela horoskopu. WłH jest wobec tych uwarunkowań „ślepy”, nie widzi albo nie chce zobaczyć, że realizacje jego zamierzeń wymagają uwzględnienia ziemskich, sublunarnych zasad postępowania i wynikających stąd układów osobowych i społecznych. Charakter takich zachowań zależy od znaku zodiakalnego i spraw Domu słonecznego, w którym ma miejsce koniunkcja Świateł; jeśli jest to MC, to sprawy ziemskiej kariery traktowane są przez WłH bez zwracania uwagi na reguły gry społecznej obowiązujące przy tzw. robieniu kariery, nic więc dziwnego, że najlepsze okazje przechodzą mu częstokroć koło nosa, chociaż zdarza się, że w stosownym wieku, przy sprzyjających konfiguracjach planetarnych, trafia mu się coś, jak ślepej kurze ziarno. Jeśli WłH nie chce przyjąć reguł gry, obowiązujących przy robieniu kariery, gdyż budzą one jego sprzeciw lub obrzydzenie, to tym niemniej towarzyszy mu przez całe życie poczucie niespełnienia, brakuje mu tej kropki w ostatnim zdaniu zrealizowanego pomysłu na życie.
Jeśli Księżyc znajduje się w DK. I, to należy zwrócić uwagę na konfiguracje pozostałych sygnifikatorów horoskopu. W tradycji astrologicznej opisano wiele obserwacji na ten temat; na przykład, jeśli przy Księżycu w DK.I Słońce posadowione jest w D.VI a Księżyc w D.VII horoskopu, to WłH ma skłonność do zachorowania na astmę, choroby zakaźne, choroby wątroby; jeśli Księżyc znajduje się w DK.XXVIII i D.VI horoskopu, zaś Słońce znajduje się w D.VII, to zawieranie wszelkich związków dokonywać się będzie z poważnymi przeszkodami i opóźnieniem, ponadto choroby oczu mogą być poważne.
Uważna analiza biogramów ludzi, u których w horoskopach występuje Hekate w dowolnym znaku Zodiaku, zawsze prowadzi do stwierdzenia jakiejś psychicznej anomalii lub dziwaczności, nawet wówczas, gdy ludzie ci są, na pierwszy rzut oka, normalni i zdrowi. Hekate implikuje emocje i uczucia, których WłH sam nie rozumie, i wcześniej czy później te podświadome tendencje dadzą o sobie znać w jego życiu, przejawiając się jako działania pozbawione sensu, moralności czy nawet przestępcze.
Istnieje obiegowe twierdzenie, używane przez wielu astrologów, że Księżyc to przede wszystkim władca nocy; Hekate zaś symbolizuje zmierzch, który kryje w sobie coś wstydliwego lub chorobliwego, nienormalne, nietypowe skłonności.
Otóż, według moich obserwacji, w interpretacji horoskopu należy rozróżniać dzienny i nocny Nów księżyca, a więc gdy koniunkcja Świateł posadowiona jest nad lub pod horyzontem; można powiedzieć, że Nów dzienny wzmacnia wpływ Słońca, a więc cech słonecznych w charakterystyce WłH oraz w jego postępowaniu, zaś Nów nocny osłabia wolę WłH i skłania go do działań podstępnych, przewrotnych, skrytych, magicznych.
Według Volguina, cechą charakterystyczną ludzi, którzy mają w horoskopie Księżyc w DK.I lub XXVIII jest amoralność, przynajmniej w jakiejś sferze życia. Można powiedzieć, że Hekate omracza słoneczny rozum – pisze Volguin; powyżej odnotowaliśmy nasze spostrzeżenie, że czyni to inaczej podczas Nowiu dziennego, a inaczej, bardziej nokturnowo, podczas Nowiu nocnego. Ubywający Księżyc czyli DK. XXVIII oddziałują na psychikę WłH i amoralność silniej niż DK.I, tym nie mniej nie można jeszcze – w świetle dotychczasowych obserwacji – uznać, że prawo obowiązuje we wszystkich przypadkach – stwierdza Volguin i dodaje, że patologiczny charakter Hekate dość często nie zwraca na siebie uwagi w życiu codziennym, więc na pierwszy rzut oka WłH może wydawać się istotą w pełni rozumną, ostrożną, nie budzącą zastrzeżeń i nawet powściągliwą w wyrażaniu swoich uczuć.
Zgromadzono wiele obserwacji dotyczących Nowiu i czasu Hekate, przytoczymy tutaj taką chociażby uwagę Cartera dotycząca Nowiu w znaku Wodnika: chłodny rozsądek, nacechowany niestałością i nieokreślonością, izolujący się, niechętnie przejawiając się w postępkach i nie skłonny do adaptacji, interesujący się wyłącznie sobą samym. Rozsądek, częstokroć nie zdając sobie z tego sprawy, przygnieciony jest przez niezrozumiałe uczucia. Jeśli WłH przytomnie daje tym uczuciom możliwość przejawu, to w jego postępowaniu zawsze pojawia się coś amoralnego i nienormalnego. Ludzie ci są najczęściej w jakiś sposób nieszczęśliwi, tak jak tylko mogą być nieszczęśliwymi ludzie z niespełnionymi pragnieniami.
W zamierzchłych czasach można było usłyszeć zaklęcie: Oby nie tknął cię duch Lilit! Lilith, to dla starożytnych Semitów symbol tej samej mocy, co Hekate dla starożytnych Greków.