Leon Zawadzki
WARSZTAT ASTROLOGII PROFESJONALNEJ
ASTROLOGIA LUNARNA cz. 01
ASTROLOGIA LUNARNA cz. 01
UWAGA! Astrologia Lunarna jest wyjątkowo szeroko i obficie opracowana w astrologii teoretycznej i praktycznej. Od Znaku Raka będziemy publikować opracowania o Astrologii Lunarnej, również z innych źródeł niż praca Zaprjagajewa. Rozpoczynamy od opracowań roboczych Warsztatu Astrologii Profesjonalnej prowadzonego przez LZ.
O Jowiszu – współregencie znaku zodiakalnego Raka pisaliśmy w opracowaniu o Znaku Strzelca.
1. Księżyc sygnifikuje różnorakie sprawy ziemskie i cielesne, uzależniając je od tego, czy i jak są one w stanie realnie ponieść skutki K. przyrastającego i malejącego. (Ptolemeusz)
2. Wszyscy urodzeni za dnia otrzymują swoje siły od Słon ca, gdy jest ono dobrze skonfigurowane przez inne planety. Urodzeni w nocy otrzymują swoje siły witalne od K., gdy otrzymuje on pomyślne aspekty planet. (Hermes)
3. K. dzięki swojemu szybkiemu tranzytowi (przez ekliptykę), przekazuje nam sukcesywnie efekty planetarne i aspektualne, które otrzymuje (na swojej drodze). (Manillius)
4. Dla Boskości, która przejawia się w czasie, Słońce jest jego duszą, Księżyc jest jego inteligencją. (Vahara Mihira)
5. Gwiazdy Stałe i Księżyc wywierają ogromny wpływ na ludzkie ciało, lecz nade wszystko czyni to Księżyc. (Arystoteles)
6. Słońce powiększa renomę poprzez dary, moc, władzę i zaszczyty; Księżyc czyni to poprzez dobry los, tworząc pomyślne okoliczności. (Galien)
7. Księżyc jest Światłem wskazującym. Jego działanie jest szybkie. Wnioski prognostyczne należy wyciągać z pozycji Księżyca wobec znaków Zodiaku i z jego relacji wobec planet. (Tradycja grecka)
8. Księżyc jest Światłem najbliższym Ziemi i dlatego wywiera wpływ widoczny (wyraźny) na wszystkie sprawy i rzeczy ziemskie. (Ptolemeusz)
9. Księżyc wywiera największy wpływ na świat podniebny wtedy, gdy znajduje się w opozycji do Słońca, gdy jego tarcza jest całkowicie oświetlona; a także gdy znajduje się w koniunkcji ze Słońcem.
10. Księżyc przyrastający powoduje przyrastanie wszystkich spraw i rzeczy, zarówno dobrych, jak maleficznych. Księżyc ubywający umniejsza wszystko, zarówno dobre jak i złe. (Scroffa)
11. Księżyc wywiera największy wpływ, gdy zajmuje opozycję do Słońca; kiedy jego dysk jest całkowicie oświetlony, działa wtedy jakby posiadał wspaniałą naturę Słońca, poprzez rykoszet (odbicie). Należy zwrócić uwag na to, że Księżyc, tak jak Wenus, jest silniejszy, gdy znajduje się pod horyzontem, a nie nad horyzontem. (Fludd).
12. Konfiguracja Księżyca z planetami tworzy zasadnicze motywy aktywności fizycznej i moralnej. Jeśli planety są silne, to wpływ Księżyca staje się wyjątkowo znaczący dla WłH. Jeśli, przeciwnie, planety są osłabione, to wpływ Księżyca staje się osłabiony i nie przynosi profitu. (Ptolemeusz).
13. Dla większości ludzi, zwłaszcza ludzi prymitywnych, przybywanie i ubywanie Księżyca wywiera niewątpliwie decydujący wpływ na okoliczności i wydarzenia ich życia. (Albumassar)
14. 4-tego dnia przed nowiem Księżyca i podczas 4-tej doby po nowiu Księżyca należy powstrzymywać się od znaczącego działania, gdyż jest to czas, gdy duszę napełnia smutek i żałość. Mówią, że tego dnia Furie przechadzają się poszukując zemsty i sposobu, aby wyładować swój gniew. (Hezjod)
15. Od 4 do 7 doby po nowiu to czas sakralny. Od 8 do 9 doby to dni szczęśliwe, jak również od 11 do 12 doby. 12 doba jest nawet szczęśliwsza od poprzedniej. Należy dokonywać zasiewów w 13 dobie księżycowej. Doba 20. jest szczęśliwa. (Hezjod)
16. Wpływ Księżyca w natywniku jest wzmocniony, jesli urodzenie nastąpiło w nocy. Wpływ ten jest zmniejszony, jeśli Słońce już wzeszło lub wschodzi. (Vahara Mihra)
17. Narody germańskie twierdzą, że Nowy Księżyc i Pełny Księżyc to czas przychylny do załatwiania spraw publicznych i wówczas można zwracać się z prośbami do bogów. (Tacyt)
18. Jesteśmy w stanie zrozumieć sprawy wyższe tylko za pośrednictwem K. Dlatego też, jeśli chcemy korzystać z mocy jakiejś gwiazdy lub planety, to powinniśmy wybierać kamienie i zioła takie i wówczas, gdy Księżyc przyjaźnie na nie spogląda. (Cornelius Agrippa)
19. Grecy nie zakładali miast, nie rozpoczynali budowania, nie przystępowali do walki, nie zawierali związków, dopóki nie poradzili się wyroczni, która szczególnie wyróżniała relację Księżyca i Słońca. (Lukian)
20. W I kwadrze Księżyc jest ciepły i wilgotny, w II – ciepły i suchy, w III – zimny i suchy, w IV – zimny i wilgotny. (Arnaud de Villeneuve)
21. Zwracajcie uwagę na położenie Księżyca, gdy zasięgacie rady astrologa lub udzielacie rady jako astrolog; jak również, gdy rozpatrujecie sprawy Nieba i Ziemi. (Leon Zawadzki)
22. Poprzez profekcję Księżyca poznaje się sprawy, które poruszają serce, ciało i umysł, zarówno żale i radości, sukcesy i porażki, (Ptolemeusz)
23. Znak, w którym Księżyc posadowiony jest w natywniku jest znakiem ASC w momencie poczęcia. I znak, w którym Księżyc jest posadowiony w momencie wspomnianego poczęcia, a jeszcze bardziej znak będący w opozycji do tegoż, będą znakiem ASC w natywniku. (Ptolemeusz)
24. Węzeł Wstępujący (Głowa Smoka) jest beneficzny razem z planetami beneficznymi (Jowisz, Wenus) i maleficzny z planetami maleficznymi (Mars, Saturn). Wzmacnia on dobre i maleficzne wplywy Nieba. (Robert Fludd)
25. Węzeł Zstępujący (Ogon Smoka) ma naturę przeciwną (do reguły 24.): jest maleficzny z Wenus i Jowiszem, ponieważ umniejsza dobre wpływy; jest beneficzny z Saturnem i Marsem, ponieważ umniejsza ich wpływy. (Robert Fludd)
26. Podobnie jak planety, Węzły maja swoje wywyższenie: WW w 3 stop. Bliźniąt, WZ w 3 stop. Strzelca. Upadek WW jest w 3 stop. Strzelca, upadek WZ w 3 stop. Bliźniąt. (Robert Fludd)
27. Słońce i Księżyc zarządzają każdą z dwóch połówek Znaku. W znakach nieparzystych pierwsza połowa jest pod władztwem Słońca, druga pod władztwem K. W znakach parzystych pierwsza połowa jest Księżycowa, druga Słoneczna. (Vahara Mihira)
28. Słońce włada Wschodem, Księżyc włada Zachodem. (Vahara Mihira)
29. Księżyc, Slońce i Jowisz władają (dosł.: reżyserują) dobrem i spokojem duszy. Merkury i Wenus władają emocjami i namiętnościami. Saturn i Mars władają ciemną stroną żywota i smutkiem. (Vahara Mihira)
30. K. sygnifikuje aspekt macierzysty WłH. Na planie fizycznym przejawia się jako kontrakt pomiędzy Ziemią a WłH. W kontrakcie tym pozycja Księżyca oznacza zobowiązania, jakie Ziemia bierze na siebie w relacjach z WłH, a także na sposób i tryb realizacji tych zobowiązan . Dlatego wszelkie zażalenia i pretensje ze strony WłH do warunków ziemskiego bytowania należy rozpatrywać, biorąc pod uwagę pozycję Księżyca, jego relację do Zodiaku, Słońca, planet i Gwiazd, a także jego posadowienie w natywniku.
Zgodnie z kontraktem, Ziemia dostarczać będzie WłH odpowiednich sytuacji, dóbr i trosk.
Pamiętać przy tym należy, że Księżyc sygnifikuje znaczące postaci żen skiego aspektu rzeczywistości, a więc macierz-matkę, ojczyznę, żonę ( w horoskopie mężczyzny), matkę jego – mężczyzny – dzieci. Wynikają stąd daleko idące implikacje filozoficzne i psychiczne, gdyż należy odpowiedzieć na pytanie: kogo sygnifikuje K. w horoskopie kobiety? Przede wszystkim istotną więź z Ziemią i sposób realizacji tej więzi. Następnie rodzinę, którą kobieta tworzy w komunikacji ze Słońcem i/lub innym sygnifikatorem. W rodzinie kobieta jest "skarbem tego domu" (I-Ching). Następnie, wpływ, jaki wywiera kobieta, poprzez "swój" Księżyc, na społeczność rodzinną.
Księżyc w horoskopie mężczyzny oznacza też rodzaj i tryb obowiązków wobec Ziemi, kobiety znaczącej i rodziny.
Aspekty Słońca i Księżyca w horoskopie mężczyzny oraz aspekty Księżyca i Słońca w horoskopie kobiety decydują o ustawieniu Świateł na ziemskiej scenie żywota WłH. Wzajemne aspekty w horoskopie porównawczym decydują o treści, sposobie i trybie realizacji związku. (Leon Zawadzki)
***********************
ASTROLOGIA LUNARNA 01 cd
Nów Księżyca i magiczny orb 22° 30′
NK astrologicznie ma trzy fazy:
Combusta – K. osiąga fazę orb 7° od SŁOŃCE zarówno przed
NK jak i po NK.
Cazimi – K. osiąga fazę 1° od SŁOŃCE j.w.
W Sercu Słońca – K. osiąga ścisłą kon. ze SŁOŃCEM
Astrologia klasyczna wyróżnia ponadto orb 22° 30′. Odkrycie to zostało poczynione zarówno z obliczen , jak z tysięcy obserwacji praktycznych.
Okrąg ekliptyki został podzielony umownie na 360° . Jego podział na 2 = 180° (opozycja), 180:2=90° (kwadratura), 90:2=45° (półkwadrat), 45:2=22° 30′. Można, oczywiście, dzielić nadal: 11° 15 – 5° 37’30".
Jeśli ustalimy MC i w odległości 90° ASC, to podzielimy okrąg na 4 ćwiartki po 90° . Kolejny podział daje 8 sektorów po 45° . Kolejny podział daje 16 sektorów po 22° 30′ każdy. Stwierdzono, że przejście K. – po NK – przez szczyt każdego 1/16 sektora powoduje wyładowania wynikające z aktualnego NK.
Mamy teraz 2 możliwości:
1. NK przypada na któryś z punktów kardynalnych, wtedy odliczanie jest proste, ale ten punkt otrzymuje szczególną moc aktualnego NK.
2. NK przypada w innym punkcie, niż punkt kardynalny w równym systemie domów liczonych od MC. Wówczas odliczanie dot. 22° 30′ liczonych od punktu NK.
Reguły klasyczne
1. Akcja planetarna jest wyjątkowo silnie zaakcentowana, gdy K. lub planeta znajdują się w jednym z punktów magicznego orb 22° 30′ od aktualnego NK.
2. Horoskop na moment NK poprzedzającego urodzenie ujawnia magiczne punkty orb 22° 30′ w biegu wydarzen żywota WłH. Relacja natywnego położenia K. do tych punktów pomaga okreslić niuanse wpływów lunarnych w horoskopie WłH.
3. Magiczny orb 22° 30′ jest ściśle powiązany z 28 stacjami księżycowymi.
4. Jeśli uwzględnić orb-y tzw. głównych aspektów, to z ich podziału na dwa (kolejne krotności) wynika, że w orb:
22° 30′ (krotność orb opozycji)
18° 45′ (krotność orb kwinkunksu)
16° 52′ (krotność orb półtorakwadratu)
15° 00′ (krotność orb trygonu)
11° 15′ (krotność orb kwadratury)
07° 30′ (krotność orb sekstylu) – Combusta
a następnie 1° )Casimi) oraz 0° od SŁOŃCE (W sercu SŁOŃCE)
pojawiają się znaczące punkty wpływów NK zarówno w horoskopie natywnym, jak i w konsekwencji wpływów aktualnego NK.
WPŁYW KONIUNKCJI HELIO-LUNARNEJ
czyli skutki oddziaływania czułych punktów Nowiu K.
K. orb 22° 30′ od SŁOŃCE
Losy zmienne. Sytuacja alternatywna: możliwość wyboru pomiędzy dobrem a złem. Charakter niezdecydowany. W trudnych czasach i warunkach wahania, zamęt, niepokój, zaburzenia, rozstrój nerwowy i trudności ze skupieniem; umysł "odmawia posłuszen stwa". Kłopoty ze wzrokiem i widzeniem (dosłownie i w przenośni). Tendencje do rebelii, buntu, "odmowy uczestnictwa". Liczne podróże bądź porywy ku takowym, skłonności "ucieczkowe".
K. orb 18° 45′ od SŁOŃCE
Sukcesy i powodzenie w czynnościach i działaniach przy-i-podporządkowanych. Przykrości ze strony podwładnych. Pogorszenie stanu zdrowia bądź po prostu złe zdrowie. Jeśli K. przyrastający – przyrastanie dobra; jeśli ubywa: zły wpływ kobiet; wrogość i nieprzyjemności poprzez lub z powodu matki ewent.żony. Niebezpieczeństwo od wody.
K. orb 15° 00′ od SŁOŃCE
Przytomny umysł, życzliwy aczkolwiek osłabiony. Jeśli K. p. to dobra komitywa z kobietami oraz szcześliwe szanse i okazje w życiu. Jeśli K.u. to druga część życia mniej szczęśliwa niż pierwsza. Szanse w grze i grach hazardowych. Szacunek ze strony innych ludzi. Wymusza czujność i ostrożność w różnorakich okolicznościach życia.
K. orb 11° od SŁOŃCE
Losy zmienne. Sytuacja niestabilna. Alternatywne przysporzenia i straty. Neuroza, gorączkowość. Wiele przeszkód przy realizacji projektów. Nieustające trudności (uderzenia). Zazdrość samoniszcząca. Czujność i ostrożność prowadzą do zysków bądź strat.
K. orb 7° 30′ od SŁOŃCE (Combusta)
Niepowodzenia życiowe. Zmniejsza szczęśliwe szanse, które są w horoskopie zaznaczone w innych miejscach. Zwiększa niebezpieczen stwa złych nacisków. Akcentuje rolę malefików w horoskopie. Brak zrozumienia w małżen stwie. Trudności przy realizacji przedsięwzięć. Nieudane związki, rozwody lub wdowien stwo. Zdrowie niestabilne. Słaby wzrok. Niebezpieczen stwo ze strony wody. Sytuacja pełna wstrząsów. Jeśli K.p. to niepomyślne prognozy są złagodzone. W domach kardynalnych prognozy są niepomyślne.
K. orb. 1° od SŁOŃCE (Casimi)
Słowa lub teksty wzbudzą nieporozumienia i kłótnie, spory. Protekcja ze strony osób wpływowych. Sytuacje "opóźnione". Trudności z pokonywaniem przeszkód, które czasami są przezwyciężane. Możliwość dobrego i pięknego związku, jeśli K.p. Nadzieje na fortunę realizują się. Piękni ludzie w rodzinie. Przedwczesne związki. Możliwość dziecka spoza związku małżen skiego bądź urodzone przez kobietę z nieprawego łoża.
K. orb 0° od SŁOŃCE (W sercu)
Misterium i tajemnica związane z domem i miejscem koniunkcji. Umysł skryty, zamknięty w sobie, cienisty, charakter dziwaczny. Tendencja, skłonności do urazów własnych i urażania innych oraz do wywierania trwałych nacisków i przemocy. Niebezpieczen stwo, które przynosi nienawiść (niechęć, wrogość) jakiejś kobiety. Wrogowie ze strony płci przeciwnej. W horoskopie kobiety zagrożenie uwodzeniem i byciem porzuconym. Pułapki i kalumnie, oszczerstwa. Nadzieje życiowe chimeryczne. Spóźnione sukcesy przy kon cu życia. Malefiki przynoszą nieszczęścia, zaś K&S powodują trudnośći z realizacją zamiarów, brak autentycznej samoświadomości i amoralność. W domu narożnym: zagrożenie trucizną bądź praktykami okultnymi (hipnozą i metodami parapsychicznymi).
Noty:
AGRIPPA de NETTESHEIM Cornelius (1486-1533)
Urodz. w Kolonii, stud.teologię, został prof. w Padwie, gdzie otrzymał tytuły dr praw i medycyny. Po długotrwałym pobycie w Italii , został adwokatem w Metz, następnie lekarzem nadwornym i w końcu historiografem Karola V. Papież Leon X nazywał go “umiłowanym synem”, co nie przeszkodziło dominikanom prześladować A. i zniesławiać go jako szarlatana.
Pasjonowała go kabalistyka i magia, które jak twierdził pozwalają na komunikowanie się z wyższymi sferami bytu. Jest autorem koncepcji, że maqkrokosmos dzieli się na trzy światy, którymi rządzą: fizyka, astral i religia. Twierdził: “aby osiągnąć te światy magiczne, należy umrzeć w tym świecie”.
Dzieło życia: De occulta philosophia
Zmarł w Grenoble, w nędzy.